img

Jak dbać o zęby przy aparacie ortodontycznym?

Aparat ortodontyczny

Osoby z aparatem mają bardzo trudne zadanie, gdy chodzi o czyszczenie zębów w trakcie ich prostowania będzie znacząco utrudnione. Między zamkami gromadzić się będą resztki jedzenia i trudno będzie dotrzeć do wszystkich zakamarków z użyciem zwykłej szczoteczki. Tym samym urośnie ryzyko pojawienia się płytki nazębnej. Dodatkowo osoby, które noszą aparat muszą zmagać się z nieświeżym oddechem, ubytkami zębów, które trudno będzie pokonać. W celu utrzymania higieny jamy ustnej ważne będzie mycie zębów po każdym posiłku oraz decyzja o tym, by stosować specjalną szczoteczkę, która umożliwi oczyszczenie zamków. Wiedząc jak dbać o zęby z aparatem łatwiej będzie utrzymać nam świeży oddech.

Higiena aparatu ortodontycznego

Czego unikać, gdy nosimy na zębach aparat ortodontyczny?

Aparat pozwala na uzyskiwanie dobrych efektów oraz wyjątkowych, prostych zębów. W trakcie procesu leczenia musimy unikać używania wybielaczy, ponieważ zamki w aparacie mocno przylegają do zębów i dlatego preparat się tam nie dostanie. To sprawi, że różnice jakie się pojawią w odcieniach między elementami przysłoniętymi a tymi częściami widocznymi będą znaczące. Oczywiście kluczową sprawą będzie wsparcie ze strony ortodonty, który powinien nam podpowiedzieć jakie działania podejmować, by unikać problemów z uzębieniem.

Aparat stały

Czyszczenie aparatu

Jak dokładnie oczyścić zęby z aparatem?

Po każdym myciu trzeba się upewnić, że przestrzenie pomiędzy zębami oraz klamry będą czyste. Szczotkowanie w przypadku aparatu zajmować nam będzie wiele czasu i nie można się temu dziwić. Dwa razy dziennie trzeba oczyszczać przestrzenie pomiędzy zębami z użyciem odpowiednio dopasowanych szczoteczek. Należy utrzymywać odpowiednią dietę w trakcie noszenia aparatu. Unikamy produktów klejących, które dostać się mogą do zamków i tym samym utrudnią proces czyszczenia.

Wśród tych propozycji na jakie będzie trzeba uważać są między innymi gumy do żucia, cukierki z toffi, orzeszki, chipsy. W trakcie wizyty u ortodonty można oczekiwać, że łuk zostanie zdjęty i tym samym dostaniemy okazję do tego, by dostać się do zębów i je dokładnie wyczyścić. Lekarz może również zdecydować o wyczyszczeniu przestrzenie między zębami za pomocą irygatora.

Aleksanda Gniadek

Redakcja biale-zeby.wroclaw.pl

Zobacz również