img

Najważniejsze pytania o aparaty ortodontyczne cd..

Ortodoncja

Czy aparat jest zakładany podczas pierwszej wizyty u ortodonty?

Nie, ponieważ wcześniej ortodonta kieruje pacjenta na zdjęcie rentgenowskie i fotografię zębów oraz twarzy, co pozwala mu określić jak skomplikowana jest wada. Po otrzymaniu wszystkich zdjęć, przystępuje do zrobienia wycisków wszystkich zębów, a następnie tworzy z nich modele żuchwy i szczęki. (http://www.pro-orto-dent.pl/ortodoncja.html)

Prostowanie zębów

Czy prostowanie zębów boli?

Zakładanie aparatu zajmuje około 1,5 godziny, ale nie jest to bolesne. Można odczuwać boleści natomiast kilka dni po założeniu aparatu, ponieważ organizm musi się przyzwyczaić. Z każdą wizyta kontrolna odczuwa się coraz mniej bólu, a po około 6 miesiącach po założeniu aparatu ból jest odczuwany tylko przez kilka godzin po wizycie kontrolnej. Poziom odczuwania bólu jest cecha indywidualna dla każdego, niektórzy nic nie czują, inni wręcz przeciwnie, jest to dla nich duży dyskomfort.

Czy ściągnięcie aparatu to zakończenie leczenia?

Po ściągnięciu aparatu stałego zostaje nałożony specjalny aparat retencyjny, który utrwali efekt prostowania zębów. Są różne metody nakładania tego aparatu, a o jej wyborze decyduje ortodonta. Zazwyczaj aparat ten nosi się tyle samo co aparat stały, czasem zdarza się, że trzeba go nosić przez całe życie. Z aparatem retencyjnym wizyty kontrolne odbywają się co ok. 6 miesięcy.

Zakładanie aparatu ortodontycznego

Co się dziej w przypadku pojawienia się próchnicy?

Ortodonta kontroluje żeby przy każdej wizycie, jeśli stwierdzi ubytek to należy go leczyć jak najszybciej. Jeśli to konieczne to ortodonta ściąga łuk albo zamek, a stomatolog leczy zęba, jednak czas bez aparatu powinien być jak najkrótszy, ponieważ może się później okazać, że aparat już nie pasuje.

Jak częste muszą być kontrole u ortodonty?

Wizyty kontrolne odbywają się co miesiąc. Ortodonta sprawdza postępy leczenia i dostosowuje nacisk linki uciskającej żeby. Czas noszenia aparatu to okres od 1,5 roku do nawet 3 lat, a wszystko zależy od wieku i wady jaka została stwierdzona.

Jak dbać o higienę zębów z aparatem?

Przy aparatach ruchomych jest to łatwe, ponieważ po ściągnięciu myjemy zęby standardowo szczoteczką, a aparat osobno szczoteczka i mydłem. Przy aparacie stałym trzeba poświęcić na to więcej czasu. Do czyszczenia używa się specjalnych szczoteczek, nici i wyciorków które kupujemy w aptece lub u ortodonty.

Aparat ortodontyczny przeszkadza w jedzeniu?

Na początku lepiej wybrać produkty miękkie i w małych kawałeczkach, ponieważ musimy się nauczyć w nim jeść. Z czasem jest coraz lepiej i można jeść już normalne produkty jak wcześniej.

Aleksanda Gniadek

Redakcja biale-zeby.wroclaw.pl

Zobacz również