img

Aparat na zęby - stały czy ruchomy

Okazuje się, że coś, do czego wszyscy podchodzili nie chętnie, staje się obecnie bardzo modne. Nowe rodzaje aparatów ortodontycznych sprawiają, że pacjenci chętniej dbają o zgryz. Prosty, czy ruchomy - który wybrać?

Aparat i jego rola

Aparaty ortodontyczne wiążą się z podjęciem zobowiązania finansowego. Trzeba również wziąć pod uwagę częste wizyty kontrolne oraz dyskomfort, który wynika z obecności ciała obcego w ustach. Są konkretne powody, dla których aparaty zostały stworzone, a wśród nich: naprawa wyleczenie wad szczękowo-twarzowych oraz zgryzu. Wraz z ich naprawą poprawia się samoocena pacjenta.

Aparat ruchomy czy stały

Dla małych dzieci i młodszej młodzieży bardziej odpowiedni jest aparat ruchomy. To druty uformowane pod kształt zębów połączone z akrylową płytką. Do tego lekarz może dobrać śrubę, sprężynę, bądź klamrę.

Ortodonta, na podstawie badania rentgenowskiego, mierzy uzębienie i kości oraz wykonuje wycisk szczęki z zębami. Mali pacjenci, dla lepszego samopoczucia, otrzymują atrakcyjnie przyozdobiony aparat. Trzeba go nosić w czasie snu lub w ciągu dnia. To odpowiednie leczenie dla osób, które m.in.: wciąż mają otwartą buzię, oddychają ustami, mają wysuniętą lub cofniętą brodę, zbyt wcześnie tracą zęby mleczne, mają problemy logopedyczne.

Leczenie ortodontyczne

Do starszej młodzieży i dorosłych są skierowane aparaty stałe. Im jesteśmy starsi, tym twardszą mamy tkankę kostną, więc leczenie jest trudniejsze. Zamki są przyklejone do zębów, na nie nakłada się łuk ortodontyczny, który przytrzymywany jest dzięki specjalnym gumkom. Na zębach trzonowych mocowane są pierścienie. Poza tym, uzupełnieniem tego może być wyciąg elastyczny, śruby, sprężyny lub łuk podniebienny. Z materiałów można wymienić metal, porcelanę, akryl i kryształ.

Czas prostowania zębów to ok. 2-3 lata - wszystko zależy od wady, jaką ma pacjent. Założenie aparatu wiąże się z dyskomfortem i bólem, trzeba się zatem przyzwyczaić do niego.

Przeciwwskazania

Pacjenci z zębami w złym stanie zdrowotnym, chorzy np. na białaczkę i cukrzycę oraz zażywający niektóre leki (m.in. od osteoporozy) nie będą mogli nosić żadnego z aparatów.

Posiadają one również pewne wady. Ruchomy u dorosłych stosowany jest pomocniczo, po zdjęciu aparatu stałego, gdyż nie wyleczy dużej wady z gryzu. Z kolei stały powoduje dyskomfort, problemy z higieną jamy ustnej oraz konieczność koszenia go przez kilka lat. Poza tym trzeba zaakceptować to, że ingeruje w nasz wygląd.

Kamila Witczak

Redakcja biale-zeby.wroclaw.pl

Zobacz również