img

Najważniejsze pytania odnośnie aparatów ortodontycznych.

Piękne, równe zęby to jeden z atutów urody, którym chętnie się chwalimy i często bardzo wzmacnia to naszą samoocenę. Dziś dzięki nowoczesnej technice ortodontycznej można zdziałać prawdziwe cuda.

Aparat nazębny

Wady zgryzu to najczęściej skutki błędów z dzieciństwa, czasem wada zgryzu jest spowodowana zakażeniem wirusowym lub bakteryjnym, nieprawidłowym ułożeniem dziecka w łonie matki, lub też maja podłoże genetyczne. Poniżej przedstawimy najczęstsze pytania jakie zadają pacjenci odnośnie leczenia ortodontycznego. (http://www.pro-orto-dent.pl/ortodoncja.html)

Kiedy jest wskazana wizyta u ortodonty?

Z dzieckiem pierwsza wizyta powinna się odbyć około 6 roku życia, kiedy pojawiają się pierwsze żeby trzonowe. W przypadku stwierdzenia wady leczenie należy przeprowadzać w wieku 12-14 lat kiedy dziecko ma już wszystkie zęby stałe.

Czy osoba dorosła może leczyć się ortodontycznie?

Leczeniu ortodontycznemu może poddać się każdy bez względu na wiek. Jedyna różnica jest w długości okresu leczenia, ponieważ u osoby dorosłej kość jest już trudniej uformować.

Dlaczego równe uzębienie jest takie ważne?

Najczęstszym powodem zakładania aparatu ortodontycznego jest dbałość o wygląd i często zapominamy o tym, że krzywe uzębienie ma wpływ na zwiększenie próchnicy, choroby przyzębia oraz na złą jakość przeżuwania pokarmów, a co za tym idzie do problemów z trawieniem. Rodzaje aparatów ortodontycznych.

Jakie wyróżniamy rodzaje aparatów ortodontycznych?

Aparat ruchomy jest przeznaczony dla dzieci które mają jeszcze zęby mleczne lub mieszane. Nosi się go przez około 1,5 roku do 2 lat, przez 12 do 14 godzin dziennie. Zakłada się go do usunięcia wad szczeki nie zębów, do prostowania zębów stosuje się aparat stały po ściągnięciu aparatu wcześniejszego.

Aparat stały ma na celu poprawę każdej wady nierównego uzębienia. Najbardziej popularny jest aparat zewnętrzny, który przykleja się na zewnątrz do powierzchni zębów.

Poprawa wady zgryzu

Jak działa i z czego się składa aparat?

Aparat składa się z metalowych kręgów oraz zamków mocowanych do każdego zęba, przez który przeciągnięty jest specjalny drucik naciskający z odpowiednią siła na zęby korygując ich pozycje.

Kiedy nie można nosić aparatu?

Nie wolno zakładać aparatu przy chorobach obniżających odporność organizmu, przy nieleczonych zaburzeniach hormonalnych, oraz cukrzycą nieuregulowaną. Nie stosuje się go również przy zażywaniu niektórych leków i przy chorobach przyzębia.

Jakie zamki będą najmniej widoczne?

Zamki z półprzezroczystego materiału są praktycznie niewidoczne. Młodzież najczęściej decyduje się na kolorowe gumki do zamków, które wymienia się przy każdej wizycie.

Norbert Kamiński

Redakcja biale-zeby.wroclaw.pl

Zobacz również