img

Współczesne zabiegi dentystyczne cz I

Ortodoncja

Nazwa ortodoncja pochodzi od słów greckich prosty i ząb. Współczesna ortodoncja zajmuje się nie tylko prostowaniem zębów, ale również badaniem narządu żucia w czasie wzrostu a także rozwoju. Będzie zapobiegać morfologicznym i czynnościowym zaburzeniom narządu żucia. (http://www.pro-orto-dent.pl/ortodoncja.html)

Na czym polega leczenie ortodontyczne?

Leczenie będzie obejmować wykonywanie prostych ćwiczeń przez pacjenta. Etapy to przede wszystkim wykonywanie pełnej diagnostyki badania oraz przygotowywanie materiałów diagnostycznych. Cała diagnostyka wykonywana jest sprawnie i dlatego będzie można potem szybko przygotować już plan leczenia. Omówienie sposobów oraz etapów a potem założenie aparatu oraz instruktaż z postępowania z aparatem. Kontrola aparatu to regularne wizyty w celu aktywizacji. Zdjęcie aparatu można połączyć również ze zdjęciem RTG.

Założenie aparatu ortodontycznego

Potem konieczne są okresowe wizyty, w ramach których będzie można zadbać o utrzymywanie efektów leczenia.Leczenie ma służyć nie tylko zachowaniu zdrowia zębów, ale także przyzębia, stawów skroniowo żuchwowych czy też dobremu samopoczuciu. Można także liczyć na niwelowanie niektórych wad wymowy czy też estetycznemu wyglądowi uśmiechu czy nawet modzie.

Leczenie ortodontyczne a wiek pacjenta

Nie ma określonego przedziału wiekowego, gdy takie leczenie się prowadzić. Już pierwsza ocenę zgryzu będzie robił pediatra w momencie, gdy dziecko ma około 2 lata i pełne uzębienie mleczne. Do ortodonty będzie się trafiać w momencie, gdy dziecko ma około 8-12 lat. Kierowane będzie tam przez pediatrę, stomatologa czy logopedę.

Współczesne metody to już takie rozwiązania, które dają nam okazję na skuteczne leczenie również w przypadku osób dorosłych. Zdarza się bowiem, że i osoby starsze pojawiają się u ortodonty a ich wizyta jest związana z tym, że muszą najpierw postarać się o odpowiednie uporządkowanie zgryzu a następnie dopiero mogą podejmować leczenie ortodontyczne. Czasami warto więc się nad tym zastanowić i sprawdzić jak ten nasz zgryz będzie funkcjonował.

Warto sprawdzić jak powinny wyglądać dobrze ustawione zęby oraz jak szybko będzie widać efekty leczenia ortodontycznego. Będzie to również coś na kształt istotne dla pacjenta podpowiedzi, dlatego dobrze będzie z niej skorzystać.

Aleksanda Gniadek

Redakcja biale-zeby.wroclaw.pl

Zobacz również