img

Nowoczesne zabiegi dentystyczne. Cz. II

Ortodonta – kiedy potrzebna jest wizyta?

Do wizyty u ortodonty powinny skłonić nas niektóre objawy i wygląd uzębienia, których rozpoznanie niekiedy różni się u dzieci i dorosłych. Nie zawsze objawy jakie przedstawimy, oznaczają potrzebę leczenia ortodontycznego, jednak czasem warto skonsultować je z lekarzem, który postawi właściwą diagnozę. Najczęstsze objawy kwalifikujące do leczenie i konsultacji ortodontycznej u dzieci. Do takich objawów należą z pewnością: asymetria rysów twarzy, wada wymowy, oddychanie ustami, nawyki takie jak obgryzanie paznokci czy ołówków, ssanie kciuka lub smoczka, dysfunkcja języka, ciągle otwarta buzia, nienaturalne wysunięcie bródki do przodu lub do tyłu, zbyt szybkie wypadanie zębów mlecznych, zgrzytanie zębami, szpary między zębami lub nadmierne stłoczenie zębów. (http://www.pro-orto-dent.pl/ortodoncja.html)

Najczęstsze objawy wskazujące na potrzebę leczenia lub konsultacji ortodontycznej u dorosłych. U osób dorosłych najczęściej występującymi objawami są: zgrzytanie zębami, asymetria uśmiechu, odsłanianie szyjek zębowych, ścieranie się zębów, nadmierny kamień nazębny, stłaczanie się zębów, szpary między zębami lub obroty zębów. Ortodonta podczas wizyty określa wadę jaka dotyczy pacjenta i nakreśla konieczność leczenia. Klasyfikacja wad oparta jest na podziale płaszczyzny na poziom, pion i poziom strzałkowy, co jest umowne i stosowane przez lekarzy bez oficjalnej klasyfikacji. Zabiegi stomatologii kosmetycznej.

Czyszczenie zębów.

Czyszczenie polega na usunięcie płytki nazębnej, kamienia i osadu przy pomocy każdej metody która to umożliwia. Najczęściej jest to codzienne czyszczenie szczoteczką i pastą, które robimy w ramach domowej higieny jamy ustnej.

Lecz do tych zabiegów należą także zabiegi: usuwania kamienia, skaling i piaskowanie.

Skaling - jest to zabieg polegający na usunięciu zmineralizowanej płytki nazębnej za pomocą specjalnego urządzenia ultradźwiękowego.

Piaskowanie - to zabieg, gdzie usuwa się wszelkie osady oraz zanieczyszczenia z powierzchni zębów, za pomocą urządzenia działającego pod ciśnieniem i czyszczącego woda i piaskiem.

Problem odsłoniętych szyjek zębowych

Wybielanie zębów

Kolejny zabieg oferowany przez współczesną stomatologię. Dzięki niemu możemy uzyskać jaśniejszy odcień powierzchni zęba, można wybielać w domu za pomocą dostępnych środków lub w gabinecie dentystycznym specjalistycznym sprzętem i środkami.

Prostowanie zębów

Stosuje się w przypadku, gdy naturalny kształt łuków zębowych jest nieestetyczny.

Poprawa wyglądu dziąseł

Koryguje kształt dziąseł i daje możliwość wydłużenia zbyt krótkiej korony zęba.

Kamila Witczak

Redakcja biale-zeby.wroclaw.pl

Zobacz również