img

Jak pozbyć sie kamienia nazębnego?

Czym jest kamień nazębny?

To płytka nazębna, która łączyć się będzie z resztkami pokarmowymi, które uległy mineralizacji. Kamień będzie koloru kremowego czasami żółtobrązowego. U osób, które palą papierosy może mieć kolor ciemnobrązowy. Złogi nazębne przede wszystkim odkładają się na dolnym łuku od strony języka oraz na zębach trzonowych górnych od strony policzka. Istnieje także inny rodzaj złogu w postaci nazębnego osadu. (http://www.pro-orto-dent.pl/ortodoncja.html)

Na czym polega scaling?

Usługa związana z usuwaniem kamienia nazębnego będzie polegać na przyłożeniu końcówki ultradźwiękowej w to miejsce, gdzie występuje kamień. Pod wpływem drgań dochodzić będzie do rozbicia i oderwania złogów. Po wykonaniu usługi powinno się oczyszczone żeby polerować specjalnie przygotowaną pastą i szczoteczką albo gumką na wysokich obrotach. Jako metodę uzupełniającą można stosować również zabieg piaskowania, by w ten sposób usuwa dodatkowo osad z powierzchni i przestrzeni międzyzębowych.

Czy zabieg jest bezbolesny?

Zabieg usuwania kamienia nazębnego będzie dobrze znoszony przez pacjentów i bezpieczny a także praktycznie bezbolesny. W niektórych przypadkach usługa taka może dawać również uczucie dyskomfortu, co spowodowane będzie drganiami urządzenia ultradźwiękowego.

Piaskowanie dentystyczne

Usuwanie kamienia nazębnego - jak często?

Tendencja i skłonność do odkładania się kamienia nazębnego będzie indywidualna. Istnieje jednak grupa pacjentów, u których złogi odkładać się będą częściej niż u innych osób. Chodzi między innymi o to jaki będziemy mieli skład śliny. Regularne usuwanie kamienia oraz prawidłowe nawyki związane z higieną jamy ustnej mogą to zjawisko jakoś nieco zatrzymać.

Zabieg nie jest wskazany dla:

- osób, które mają rozrusznik, ponieważ może on zakłócić jego pracę

- osób, które miały operację związaną z wszczepieniem bypassów

- osób, które są chore na cukrzyce - kobiet w pierwszych oraz ostatnich miesiącach ciąży.

Jeśli występują takie sytuacje jak wcześniej wspominane to będzie można usuwać kamień nazębny poprzez zastosowanie różnorakich narzędzi ręcznych, które dobrze się sprawdzą.

Aleksanda Gniadek

Redakcja biale-zeby.wroclaw.pl

Zobacz również