img

Wady zgryzu – rodzaje, przyczyny powstawania, leczenie cz II

Zęby służą do gryzienia

To oczywiste ale warto tutaj jeszcze raz to powiedzieć. Cywilizacja i wygodnictwo dają dzieciom gotowe zupki i kaszki. Od razu do łykania. Przy takim pożywieniu jednak nie będą pracować zęby i zwężać się będą łuki zębowe. Oprócz gotowych papek należy dawać dzieciom jakieś warzywa do chrupania, ponieważ będzie to wzmacniać zgryz i go kształtować w odpowiedni sposób. (http://www.pro-orto-dent.pl/ortodoncja.html)

Mleczne zęby

Leczenie zębów mlecznych będzie konieczne. Niestety mamy takie przekonanie, że nie ma sensu ich leczyć, ponieważ i tak wypadną. To jednak błędne myślenie i trzeba dbać o to, by jak najdłużej utrzymywać je w dobrym stanie, ponieważ ubytki powodują rozchwianie oraz ich przegięcie. To może utrudnić wzrost zębów właściwych. Okres wymiany uzębienia to czas, gdy zęby się krzywią. Nie ustawią się od razu prawidłowo. Proces prostowania to nawet dwa lata i dopiero u dziecka, które ma 7 lat można stwierdzać czy pomoc ortodonty będzie potrzebna.

Czas na leczenie

Leczenie ortodontyczne

Jeśli leczenie będzie zaczęte zbyt wcześniej mija się z celem. Dla dziecka taki aparat będzie wielką dolegliwością i nie będzie się dało go przekonać rzeczowymi argumentami. Dlatego będzie się aparatu pozbywał. Leczenie można zacząć, gdy problem będzie już dziecku dokuczał i sam będzie to zauważał. Najczęściej zaczyna się to w momencie, gdy zaczyna się poważny wzrost. Przed okresem dojrzewania można mówić, że ten problem może już zacząć się rozwijać.

Leczenie wady zgryzu

Konsekwencje zaniechania

Wada zgryzu powinna być leczona niezależnie do wieku. Nie można jednak zacząć zbyt wcześnie, jednak nigdy nie będzie za późno. Przemawiają za tym względy estetyczne, co dla młodych jest bardzo ważne. Stłoczenie zębów to również problem z ich czyszczeniem co prowadzi do próchnicy i może już spowodować rozchwianie zębów. A to może być przyczyną zmian w stawach skroniowych. Przy zgryzie otwartym czyli braku kontaktu zębów górnych z dolnymi, gdy występują kłopoty z gryzieniem, gdy wada rozwinięta będzie na boki już w ogóle się nie da gryźć.

Łykanie niepogryzionych kęsów prowadzi natomiast do zaburzenia funkcji organizmu. Warto więc te problemy kontrolować i starać się w miarę możliwości z nimi walczyć, by ten problem się nie nasilał ponieważ może doprowadzić do wielu niekorzystnych sytuacji.

Aleksanda Gniadek

Redakcja biale-zeby.wroclaw.pl

Zobacz również