img

Zgryz na 1000 sposobów – rodzaje wad

Wady zgryzu Idealnie dopasowane łuki zębowe zdarzają się rzadko i często są związane z mniejszą lub większa ingerencje ze strony ortodonty. Rasa kaukaska, która u nas przeważa w Centralnej Europie będzie miała tendencje do zmiany ustawień zębów. (http://www.pro-orto-dent.pl/ortodoncja.html)

Ortodoncja

Ortodonta rozpoznaje wadę lub wady w oparciu o przebieg łuków zębowych i położenie zębów a także ich wielkość czy proporcje. Wymienić można kilka podstawowych problemów.

Zgryz krzyżowy

Dolne żeby są w różnych odcinka, ustawione na zewnątrz w stosunku do zębów górnych. Nasilone wady tego typu powodować mogą widoczną asymetrię twarzy, mogą też prowadzić do przyspieszonego ścierania zębów. Rozróżnić można zgryz krzyżowy przedni i boczny.

Zgryz przewieszony

Występuje, gdy dochodzi do poszerzenia szczęki albo zwężenia żuchwy, w efekcie czego górne zęby się rozmijają z dolnymi w bocznych odcinkach łuku zębowego. Nie uczestniczą w takiej sytuacji w zgryzie. Wada taka będzie nasilona, ponieważ ograniczy wydajność żucia.

Problemy ze zgryzem

Tyłozgryz

Łuk zębów dolny będzie cofnięty w stosunku do górnych. Siekacze się nie stykają a dolna warga będzie cofnięta. Pacjenci, którzy maja nasilony tyłozgryz często mają różne urazy siekaczy górnych.

Przodozgryz

To sytuacja, która będzie odwrotna do tyłozgryzu a więc przednie zęby w żuchwie są wysunięte przed górne. Wada powoduje wysunięcie dolnej wargi i brody do przodu. Zwykle będzie to problem estetyczny. Zgryz otwarty Tutaj nie ma kontaktu między górnym i dolnym łukiem zębowym. Brak kontaktu dotyczyć może przednich zębów albo bocznych. Zgryzom takim towarzyszyć może również wada wymowy.

Zgryz głęboki

O tej wadzie można mówić, gdy górne siekacze zakrywają więcej niż połowę dolnych zębów. W skrajnych przypadkach zęby przednie kaleczą przedsionek jamy ustnej i podniebienie. Jeśli problem nie będzie leczony może mieć to tragiczny wpływ na uzębienie.

Stłoczenie zębów

Zęby będą za duże w stosunku do wyrostków zębodołowych, w których tkwią. W rezultacie będzie dochodzić do ściśnięcia ich w łuku zębowym. Taka sytuacja będzie poważnym problemem przy czyszczeniu zębów i może powiększać podatność na próchnicę a także choroby przyzębia. Wskazane choroby mogą nieść za sobą poważne konsekwencje, dlatego rzeczywiście będzie trzeba na to uważać.

Norbert Kamiński

Redakcja biale-zeby.wroclaw.pl

Zobacz również