img

Wady zgryzu – rodzaje, przyczyny powstawania, leczenie cz I

Wady zgryzu - przyczyny

Przyczyny powstawania wad zgryzu są liczne i zróżnicowane. Mogą to być wady dziedziczne, a wiec wrodzone, ale takie są jednak rzadkie. Ich zalążek powstaje już w pierwszej części ciąży. Wpływ mogą tutaj mieć choroby wirusowe takie jak grypa czy praca w warunkach szkodliwych dla zdrowia. Jednocześnie nadużywanie alkoholu czy nikotyny może do tego prowadzić. (http://www.pro-orto-dent.pl/ortodoncja.html)

Problem może się pojawić w porodzie kleszczowym, twarzyczkowym, ale nadal będą to nieliczne przypadki. Najwięcej problemów przysparzać będą takie nawyki jak ssanie smoczka, poduszki czy palca oraz wkładanie języka między łuki zębowe. Zagrożeniem będzie dla nas również próchnica i jej następstwa oraz urazy. Utrata kilku a nawet jednego zęba czy złamanie szczęki żuchwy.

Od urodzenia tyłożuchwie

U dziecka jak już wiemy w sposób naturalny będzie przechodzić w stan prawidłowy. Proces taki jednak można poważnie zakłócić, jeśli będzie się prowadzić niewłaściwą pielęgnację niemowlęcia. Młode matki powinny przede wszystkim pamiętać o tym, że do karmienia należy dziecko ustawić w odpowiedni sposób pod kątem 45 stopni. To sprawi, że będzie można liczyć na wsuwanie żuchwy. W podobny sposób odbywać się będzie również karmienie butelką. Podawanie jej leżącemu na wznak dziecku powodować będzie utrwalenie tyłozgryzu. Z takich samych przyczyn istotne będzie również dobre układanie główki dziecka. Należy, by głowa i szyja spoczywały na lekkim podwyższeniu.

Profilaktyka wady zgryzu

Marchewka zamiast papki

Dziecko, które ma 2,5 roku ma zazwyczaj dobrze wykształcony zgryz mleczny i całkowite uzębienie. Wtedy jednak już wady niektóre będzie można zobaczyć. Skonsultować można to ze specjalistą, by uczulić się na różnorakie zagrożenia, ale nie należy również popadać w panikę. Wtedy jeszcze leczenie będzie zbyt wczesne. Natomiast przy wieku 3-4 lat będzie trzeba eliminować te złe nawyki. Oduczanie dziecka od ssania smoczka, palacz czy wargi to wielce pożądane działanie profilaktyczne.

Wskazana będzie także przemyślana akcja. W żadnym wypadku nie można dziecka zawstydzać czy też wyszydzać ani krzyczeć, ponieważ nie będzie to odpowiednia droga. Najlepiej jest malucha czymś zająć i w ten sposób zagwarantować im inne możliwości i zainteresowania.

Aleksanda Gniadek

Redakcja biale-zeby.wroclaw.pl

Zobacz również