img

Rodzaje wad zgryzu – jakie mogą być

Każda wada zgryzu obecnie może być leczona

Najczęściej wykorzystywane będą do tego specjalne aparaty oraz szyny. Mają one pomagać w korygowaniu nieprawidłowości jakie pojawiają się w jamie ustnej i na łuku zębowym. Można liczyć na poprawę kształtu zębów, szpar międzyzębowych. W tym wpisie chcemy coś więcej powiedzieć na temat tych wad zgryzu jakie obecnie występują.

Ogólnie wady zgryzu dzieli się na trzy klasy:

Klasa I to prawidłowa pozycja zębów bocznych dolnych i bocznych górnych. W klasie II mamy sytuację, w której jest pewne cofnięcie, które sprawia, że przednie zęby górne są wsunięte albo lekko przechylone. Może się również pojawiać problem z cofnięciem wargi lub bródki. Wady w tej klasie muszą być leczone w okresie dziecięcym. Klasa III to problem, który polega a tym, że boczne zęby dolne wysuwają się w stosunku do bocznych górnych. U pacjentów występuje wysunięcie wargi dolnej albo bródki. Ten problem bardzo często ma charakter dziedziczny i jest przekazywany z pokolenia na pokolenie.

Rodzaje wad zgryzu

Obecnie można mówić o następujących wadach zgryzu

Tyłozgryz

Tyłozgryz to cofnięcie żuchwy, które polega na złym położeniu dolnego łuku zębowego w stosunku do górnego. przednie zęby nie stykają się a dolne są od górnych oddalone.

Przodozgryz

Przodozgryz to odwrotność i w tej sytuacji łuk dolny jest wysunięty względem górnego. po zaciśnięciu będzie widać jak przednie zęby zachodzą na górne. Wada sprawia, że dolna warga się wysuwa.

Zgryz krzyżowy

Zgryz krzyżowy to nieprawidłowości w ułożeniu zębów w postaci zaburzonego wzrostu łuków zębowych w stosunku do linii środkowej ciała. Zęby dolne są tutaj bardziej wysunięte.

Leczenie zgryzu

Każdą wadę zgryzu da się leczyć. Do tego warto dodać, że część z nich jest dziedziczona i właściwie będzie można się ich spodziewać. Na niektóre inne wpływ mogą mieć takie czynniki jak ssanie kciuka czy zbyt długie ssanie smoczka. Może być problemem źle przygotowane wypełnienie zęba. nie ma znaczenia jaki konkretnie będzie tego powód, zawsze trzeba to konsultować z lekarzem, by ocenić jak to wygląda dokładnie i jak może wyglądać w przyszłości, czy taka wada będzie się jakoś pogłębiać i czy może dalej wpływa na nasze funkcjonowanie w przyszłości.

Może to być poważny problem, gdy wady zgryzu się rozwiną, ponieważ w pewnych sytuacjach mogą utrudniać nam funkcjonowanie oraz jedzenie. Dlatego te problemy trzeba kontrolować i konsultować z lekarzem.

Kamila Witczak

Redakcja biale-zeby.wroclaw.pl

Zobacz również